Avidemux - konverze a editace videa

01 - STŘIH A SPOJOVÁNÍ BEZ KONVERZE
Účelem editace videa, získaného z televize, je zbavit se reklam, oříznout začátek a konec filmu, nebo tv pořadu. Také tímto způsobem můžeme připravit videosoubor pro další konverzi, která umožňuje zlepšení kvality obrazu pomocí různých filtrů (viz níže). K tomu nám nejlépe poslouží aplikace Avidemux. Hlavní výhodou Avidemuxu je, že umožňuje rychlý střih bez konverze. Soubor se uloží v původním formátu, je pouze v kontejneru .avi. Ikony pro střih fungují jako závorka, tedy: A [reklama] B -Upravit- -Smazat-. Když se provede začátek střihu a konec střihu na stejném snímku, tak video bude plynule navazovat. Pro odříznutí začátku videa: B] -Upravit- -Smazat-, pro odříznutí konce videa: A[ -Upravit- -Smazat-. Začátek videa musí být odstřihnut na snímku ´I´, konec videa dodržení této podmínky nevyžaduje. Dvojitá šipka nebo kolečko myši skáče z jednoho ´I´ snímku na druhý, není třeba ho vyhledávat. Kontejner .avi se používá především při ukládání kopie televizních formátů - mpg, mts, ts. U souborů, které už někde prošly konverzí, nebo nejsou ve formátu .avi, se musí v dolní roletce zvolit pro uložení stejný formát, např. pro .mp4 navolíme MP4 Muxer. Že je to dobře nastavené lze odhadnout podle rychlosti ukládání souboru. Kopie se ukládá pouze několik minut (2-6 min., podle délky filmu). Konverze by probíhala jednu až dvě hodiny. U některých filmů jsou dvě zvukové stopy, jedná se většinou o komentář pro nevidomé. Po natažení souboru vedlejší a cizojazyčné stopy odznačíme v nastavení -Zvuk-. Avidemux také umožňuje spojit několik souborů do jednoho. Například pokud je film během záznamu na USB disk rozdělen na dvě části z důvodu velikosti, formátování USB Fat 32 zvládne velikost do 4,1 GB, pak nahrává do nového souboru. Ke spojování slouží volba -Soubor- -připojit-. Podle délky prvního souboru najdeme místo připojení a v tomto bodě provedeme střih na snímcích ´I´ z každé strany spoje. Při bezchybně zakončených souborech se spojované místo ošetřovat nemusí, protože video plynule navazuje. Soubory, které mají v názvu číslovku, např. Díl 1 a Díl 2, se natáhnou a spojí automaticky*, po odsouhlasení dotazu (*nemusí fungovat u nové verze).
V Avidemuxu můžeme také opravit některé filmy, stažené např. z Ulož.to, FastShare.cz nebo Datoid.cz. Avidemux rozbalí komprimovaný stream a po následném uložení kopie nebo po konverzi do .mp4 již soubor funguje. Během ukládání kopie zvolíme v dolní roletce stejné kódování, jaké má natažený soubor (avi, mkv), u konverze postupujeme podle návodu. Potíže s .mkv a .avi můžeme opravit i pomocí MKVToolNix GUI (viz dole).
Pozn.:  Nové verze od 2.7.2. už nejsou tak citlivé na snímek ´I´, takže můžeme při troše opatrnosti stříhat na jiných oknech, i mimo snímek ´I´, ale je nutné to odzkoušet. Po instalaci Avidemuxu nebo jeho upgrade se může stát, že nefunguje zvuk. Provedeme nastavení v -Upravit- -Předvolby- -Audio- -Zvukové zařízení- a zvolíme -Win32-.

Ověřené verze :
a) avidemux_2.6.19_win32: stránka stažení

b) avidemux_2.6.21_win64: stránka stažení

c) avidemux_2.7.6_win32: stránka stažení

d) avidemux_2.7.8_win64: stránka stažení

e) avidemux_2.8.0_win64: stránka stažení

f) avidemux_2.8.1_win64: beta verze 17-12-2023 přímé stažení
U 2.6. se doporučuje odstřihávat technický přídavek na začátku (některá videa po natažení nezačínají na čase .000, ale je tam přídavek několika desítek až stovek milisekund). Průběh instalace :  označíme volby Create icons a v posledním okně odznačíme Run... a Wiew... Pozn.:  Ověřte si po instalaci 2.8. platnost zástupce (ikony na ploše), může odkazovat na původní 2.7. (...kontextem -Otevřít umístění souboru-). Případně ve složce Avidemux 2.8 - 64 bits ...na souboru avidemux.exe ...vytvoříme kontextem nového zástupce. Verze 2.8. má kromě nových filtrů možnost nastavení tmavého vzhledu :  -Zobrazit- -Theme-

Doporučené instalace základní :  a) + b) + f) nebo e) ; ...a) + b) použijeme při potížích v aktuální verzi (nejsou časté, např. špatné kódování, poškozené video, velký posun zvuku atp.). Pro větší využití :  verze c) + d) jako doplňkové, novější jsou více citlivé na chyby v souboru). I když máme v PC pět verzí, ničemu to nevadí, aplikace nemá rozmístěna silná chapadla v systému a je malá. Všechny nainstalované verze obsluhuje jedna společná pracovní složka v Roaming.


MediaInfo
je aplikace, která nám zobrazí veškeré informace o souboru. V nastavení si můžeme zvolit formát zobrazení (text), integraci do kontextové nabídky. Pro Windows stáhneme instalační soubor na prvním řádku s popisem -Universal installer (32/64 bit)-  MediaInfo


Konverze video souborů

Střihem upravené video můžeme následně konvertovat přímo v Avidemuxu do formátu .mp4, nebo uložit jako kopii a konvertovat v jiné aplikaci. Soubor se konverzí stabilizuje a také se zmenší na polovinu původní velikost beze ztráty kvality obrazu. Podobný, i když méně používaný je formát mkv. Jedná se vlastně o .mp4 v kontejneru mkv, který dává více možností v různých profesionálních videoeditorech. Konverze do .avi (xvid, divx) přináší většinou zhoršení obrazu. Také .mp4 má několik variant. Kvalitní formát .mp4 má kód H264; AVC; x264 a k němu patří zvuk ve formátu .aac (jiné označení je .m4a).

02 - POKROČILÁ KONVERZE V AVIDEMUXU
Kdo se nespokojí s konverzí do běžné, nízké kvality videa (Baseline nebo Main), s vynechanými nebo podřadnými parametry, může použít Avidemux, který mimo konverze nabízí také řadu dalších úprav ve -Filtry- : interpolační vymazání loga v obraze (MPlayer delogo2), přidání vlastního (Add logo), úpravy barev, rotaci, zlepšení ostrosti, přidání ohraničení a mnoho dalších funkcí. Ořez černých nebo zkreslených okrajů -Crop-, např. kde je ve formátu 16/9 umístěn např. obraz 2,35 (máme potom menší bitrate, získáme tmavší okolí a v některých případech se zbavíme také loga). Vhodný je také pro úpravu kopie z DVD, kdy je ve formátu 4/3 umístěn obraz 16/9. V nastavení (bod 2) už předem zadáme konečný formát, který bude po ořezu.

Střih reklam a ořez stopy videa
Ořez začátku souboru a odstřih reklam se musí provádět na snímku ´I´. Tlačítko s dvojitou šipkou nebo kolečko myši skáče právě z jednoho ´I´ snímku na další. Když toto pravidlo nedodržíme, je zde riziko, že několik oken bude v tomto místě po uložení kostičkovat, nebo soubor nepůjde uložit. Nové verze už poskytují jistou toleranci na střih i mimo klíčové snímky. Starší verze aplikace přidávají u některého videa na začátku technický odstup 40 až 160 ms, ten se může odstřihnout, nebo ponechat (viz. poznámka u linků na stahování Avidemuxu).

Postup nastavení konverze H264 - Mp4
kvalita High@L3.1


Nastavení parametrů po natažení a střihu videosouboru
Video (pro základní nastavení konverze nastavíme jen bod 1, 2 a 3.2)
1. Video výstup - Mpeg 4 AVC (x264).
2. Nastavit - Vybrat v roletce formát a rámeček - např. H264_16 x 9_(768 x 432)*
3. Filtry - bod 3.2. je povinný, ostatní dle vlastního požadavku na vylepšení kvality.
3.1. Oříznutí obrazu - Crop. V nastavení ořízneme zkreslené nebo černé okraje obrazu.
3.2. Nastavení rámečku -swsResize-. Rámeček se musí zadat shodný s předvolbou - tedy v našem případě 768 x 432. Odznačíme -Zamknout poměr stran-, zadáme rozměr |768| - |432|, a na závěr ještě zvolíme metodu převzorkování -Lanzcos 3-.
3.3. Samostatným filtrem Kontrast lze snímek zesvětlit a zvýraznit. Kontrast 109 ; Jas -6 nám výrazně prohloubí kvalitu obrazu. Také upraví jas s odlišným podáním, než jaké je ve filtru MPlayer eq2.
3.4. Filtrem MPlayer eq2 přidáme sytost - jeden až čtyři dílky, můžeme vyladit i barevné podání pomocí korekce červené nebo modré barvy. Je zde také nastavení kontrastu, ale jako vhodnější úprava se jeví filtr v bodu 3.3.

Pozn. k 1. a 2.: Formát obrazu by měl zůstat stejný jako originál (pokud ho úmyslně neměníme), rámeček většinou nastavujeme stejný nebo menší. Úprava rámečku směrem nahoru kvalitu videa nezlepší, ale lze ji použít (např. video 720 × 400 nastavíme a zkonvertujeme na 768 × 432). V bodě 2 můžeme snížit -Cílový datový tok- až na polovinu, pokud nepotřebujeme kvalitu v rychlých scénách (zmenší se soubor po konverzi),   *předvolby ke stažení níže
Pozn. k 3.1.: Ořez neproběhne, pokud se shoduje vstupní a výstupní rozměr (rámeček) videa, nutno zvolit v předvolbách jiný výstup (platí u starších verzí Avidemuxu).
Pozn. k 3.2.: Pokud máme úplnou shodu rámečku vstupního videa s předvolbou, neprovádíme ořez a vyhovuje nám uložený stejný rozměr videa, můžeme bod 3.2 vynechat, nebo jenom navolíme vylepšenou metodu převzorkování -Lanzcos 3- (u nové verze jde nastavit trvale). V případě konverze atypického formátu, např. z mobilu atp., zadáme předvolbu 768 × 432 (rozměr předvolby nemá vliv na výstup). Zvolíme si vhodný -Cílový datový tok- podle velikosti rámečku videa, bod 3.2. můžeme vynechat nebo v jeho nastavení ponecháme rozměry rámečku a nastavíme vylepšenou metodu převzorkování -Lanzcos 3-. Výstupem konverze bude fitry upravené video se stejným rozměrem rámečku.
Pozn. k 3.4.: Fitr nastavení kontrastu v -MPlayer eq2- mírně zhoršuje barevné podání obrazu. Pro jemnější úpravy -MPlayer eq2- vynecháme a použijeme samostatný filtr Kontrast - bod 3.3, kde nastavíme např. hodnoty Kontrast 106 a Jas -3 nebo Kontrast 109 a Jas -6; sytost barev lze citlivě upravit ve filtru -Mplayer Hue-.


Méně používané filtry
3.5. Ostrost obrazu Asharp. Nastavuje se jen druhý parametr (síla), postačí rozmezí hodnot 1 až 4.
3.6. Redukce pilovitosti na rozhraní pixelů, projevující se v některém videu hlavně při pohybu. Použijeme filtr šumu Median convolution nebo Flux Smooth, který má asi poloviční účinnost. Nejlepší vyčištění dosáhneme fitrem Gaussian Convolution, který ale obraz slabě rozostří. Použijeme jako další filtr zaostření Asharp, síla 3 až 4. Můžeme využít i nový filtr Blur, nejmenší rozostření nám dává varianta Near Gaussian v tomto filtru.

Zvuk
4. Zvukový výstup AAC (lav). Pokud by mělo video po konverzi zvonivé nebo nakřáplé echo, použijeme variantu AAC (FDK). Tato závada se vyskytovala se u starších televizních formátů. Kódování zvuku FDK může být lépe kompatibilní s jinými zařízeními mimo PC.
4.1. Nastavit - Zadáme bitrate zvuku, obvykle u filmů 192 ; 128 u dokumentárních, nebo nastavíme dle originálního videosouboru. Vícekanálový zvuk (5+1) je uveden jako součet, kontrolu provedeme na horní liště -Zvuk- -Vybrat stopu-. U vícekanálového zvuku navolíme ve -Filtry- -Remix- parametr -Stereo-. Při nastavování bitrate u FDK ponecháme nebo odznačíme analýzu -After burner-. Tento syntézní algoritmus zlepšuje kvalitu zvuku, ale prodlouží se o něco doba konverze. Základní volba je analýzu ponechat. Další nastavení v roletce -Profile- má tři možnosti volby kvality (info A info B). Pro běžné použití postačí LC. Pokud je potřeba zesílení zvuku, zadáme ho ve -Filtry- -Zvýšení hlasitosti- -Ruční (dB)-. Obvyklá hodnota pro středně velké zesílení je 6.00. Pro zeslabení zvuku použijeme hodnotu -2,00 až -8,00.
4.2. Posun zvuku nastavujeme jen v případě nutnosti korekce. Normální, kladná hodnota zvuk posune zpět; záporná, se znaménkem mínus posune zvuk dopředu. Je vhodné nastavit posun zvuku před zahájením střihu. Velký posun zvuku po natažení videosouboru většinou znamená přenesenou poruchu synchronizace stopy do aplikace. Použijte starší verzi Avidemuxu, který chybu akceptuje.


Konverze - uložení
5. Výstupní formát Zadat -MP4 Muxer-
6. Uložit video (tlačítko na horní liště)

Info:  Pro vyzkoušení nastavených parametrů a filtrů máme na horním panelu tlačítko -Play filtered-. Také lze konverzi předčasně ukončit, přehrát si zkonvertovanou část ve VLC přehrávači, případně upravit parametry nastavení a zahájit novou konverzi.
Konverze trvá poměrně dlouhou dobu (poloviční až stejnou, jako je stopáž videa), protože je nastavena vyšší kvalita výstupu a náročnější kódování. 

Předvolby konverze
Nastavení konverze je poměrně složité, jednotlivé parametry jsou na sobě závislé. Pro zjednodušení si můžeme předvolby stáhnout a vložit do aplikace. Od verze 2.7.8. už není kapacita složky předvoleb omezena na 30 položek. Po stažení a rozbalení postupujeme podle návodu. Avidemux předvolby konverze v zipu (aktualizováno 02-08-2021)

Pokročilá úprava zvukové stopy

Videosoubor natáhneme do aplikace Audacity (vezme si jenom zvukovou stopu), nebo zvuk uložíme do souboru přímo v Avidemuxu : -Zvuk- -Uložit zvuk-, nastaveno máme -Zvukový výstup- -Copy-, a následně ho přeneseme do Audacity. Provedeme podle potřeby odstranění šumu, ekvalizaci (basy, výšky) atp. Pak dáme -Soubor- -Export- -Uložit jako WAV-, nebo -Uložit zvuk v jiném formátu- WAV 16 bit PCM. Upravený zvuk přidáme k videu v Avidemuxu : -Zvuk- -Vybrat stopu- -Přidat zvukovou stopu...- a provedeme konverzi obvyklým způsobem.  Avidemux bere i formáty .ac3 a .mp3, můžeme je použít např. když potřebujeme u videoclipu vyměnit zvuk za kvalitnější, bez předchozích úprav v Audacity.
Pozn.:  Starší verze Avidemuxu měly jisté potíže s přehráváním takto přidaného zvuku v okně aplikace, ale konverze (uložení) vždy proběhla v pořádku.


Nové TV kódování H265 HEVC
Pokud jsou problémy s natažením video-souboru do Avidemuxu, musíme ho překódovat v aplikaci MKVToolNix GUI (64-bit nebo 32-bit). Koncovku .tsv můžeme upravit na .ts a přidáme soubor do aplikace. Odznačíme sekundární zvukové stopy - komentář pro nevidomé, cizí řeč, titulky, a bez dalšího nastavování parametrů stiskneme -Start multiplexing-. Stejný postup platí i pro soubory .mkv ze stahovacích úložišť filmů, u kterých se po zkušební konverzi do .mp4 v Avidemuxu projevuje lehce trhavý pohyb, když kamera přehlíží prostor. Koncovku .mkv u originálu neupravujeme.

Aktualizace Beta verze 12-07-2023
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Poznámky ke starším verzím Avidemuxu
(vyjmuto z hlavního textu)
Pokud je v nataženém videu nějaká chyba, musí se před konverzí vystřihnout, protože by se konverze u této vady zastavila. Může se stát, že se ukazatel průběhu konverze v polovině zastaví, ale operace probíhá dál a video se uloží v pořádku. Činnost můžeme zkontrolovat klepnutím na ukládaný soubor. Jeho velikost by se měla postupem času zvětšovat. Pokud při zahájení konverze - ukládání, vyskočí hláška, že nelze uložit, a vše je správně nastaveno, tak příčinou obvykle bývá drobná vada na začátku. Po odstřižení začátku na prvním dobrém snímku "I", už by mělo proběhnout vše v pořádku. Obecně lze kvalitu okraje videa ověřit tak, že na začátku funguje krokový posun po jednom okně. Výše uvedené potíže se týkaly především starších verzí, ale mohou se nečekaně objevit i v aktuální, pokud je soubor poškozený.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky