Měď

Mikroprvek měď - indikace a použití
Článek je určen pouze k informativním a studijním účelům

- prevence rakoviny (střední úroveň)
- posiluje imunitní systém (infekční onemocnění)
- chrání tkáně před volnými radikály
- je nezbytná pro správnou funkci mozku (paměť)
- pro správné fungování nervového systému
- na poruchy zraku způsobené nedostatečným příjmem mědi
- potřebná při ztrátě koordinace a rovnováhy při chůzi (chrání míchu)
- prevence před Alzheimerovou chorobou
- podílí se na krvetvorbě, působí proti chudokrevnosti
- prevence před vysokým krevním tlakem
- udržuje nízkou hladinu cholesterolu
- prevence kardiovaskulárních chorob
- udržuje krevní srážlivost na správné úrovni
- podporuje tvorbu kolagenu v kloubech i kůži
- zpevňuje šlachy a krevní cévy
- posiluje kosti, podporuje tvorbu kostní hmoty
- pro zdravé vlasy a kůži, podporuje správnou pigmentaci (vitiligo)
- podporuje pružnost kůže a tkání (proti předčasného stárnutí)
- účastní se při metabolismu sacharidů
- je důležitá pro správný růst dětí
- udržuje a podporuje plodnost
- nezbytná pro příjem zinku (vzájemná vazba)

Popis
Měď je funkční složkou několika základních enzymů, známých jako cuproenzymy. Mnoho základních fyziologických pochodů v těle je závislých na těchto enzymech. Jsou nezbytné pro normální funkci mozku a nervového systému, syntézu neurotransmiterů (přenašečů informací). Lysyloxidasa je potřebná pro tvorbu kolagenu a elastinu pro vytvoření silných a pružných pojivových tkání kloubů, šlach a vazů, také tkání v srdci a cévách. Má vliv i na tvorbu kostí. Metabolismus železa je závislý na správném metabolismu mědi a na optimální hladině ceruloplasminu. Vhodným zdrojem mědi je síran měďnatý (modrá skalice). Síran měďnatý běžně přimíchávají výrobci krmiv pro správný vývin domácích a hospodářských zvířat.

Dávkování mědi

Preventivní průběžné, doplněk stravy :  1 mg/den až 2 mg/den (tobolka 2,25 mg nebo 3 mg obden)
Léčebné :  10 mg/den až 20 mg/den (max. bezpečná mez je 40 mg)

Léčebná dávka je uvedena pro hmotnost 80 kg. Při větší odchylce váhy osoby se musí provést přepočet.

Jednoduché dávkování v tobolkách, bez nepříjemné chuti po užití tekutého přípravku najdete v Recepty a návody.

Příprava roztoku s obsahem mědi 1 mg/ 1 g (ml)

Navážíme 2 gramy síranu měďnatého a toto množství rozpustíme v 500 g (ml) vody. Voda by měla být měkká, tvrdou vodu upravíme postupem uvedeným v článku Úprava vody. Nejvhodnější je destilovaná (demineralizovaná) voda. Dobrou kvalitu má destilovaná voda v řetězci COOP pod jejich značkou (ověřeno elektrolýzou). Po rozpuštění síranu se zbývající část vodního kamene vysráží a klesne ke dnu. Tento jev trochu nastane i u destilované vody, protože je ve skutečnosti jen silně filtrovaná. Odstátý roztok přelijeme bez usazenin do skleněné lahvičky s plastovým uzávěrem (může se použít i lahvička z HDPE plastu), řádně označíme a uskladníme mimo dosah dětí.

Dávkování roztoku 1 mg Cu/ 1 g (ml)

Preventivní průběžné, jako doplněk stravy :  1 g (ml) až 2 g (ml) roztoku denně
Léčebné :  denně 10 g (ml) až 20 g (ml) roztoku (max. bezpečná mez je 40 g (ml)
Odměřená dávka zároveň značí množství mědi v mg. Léčebnou dávku můžeme rozdělit na několik dílů a brát vícekrát přes den v menším množství. Odměřený roztok přidáme do 50 až 100 ml vody, vypijeme a zapijeme pro napravení chuti dalším nápojem (šťáva, limonáda), nebo dávku přímo rozmícháme ve vhodném nápoji. Zapíjení pravým čajem se nedoporučuje, třísloviny mají neutralizační, srážlivý účinek. Ve formě ochuceného nápoje se roztok síranu měďnatého prodává jako potravinový doplněk. K mědi přidáme odpovídající množství zinku pro zachování vyváženosti prvků v organismu podle odstavce Pomocné doplňky. Měď bereme 1,5 hodiny po jídle, ne úplně na lačno do prázdného žaludku.

Přepočet pro jinou hmotnost :  (dávka : 80) × skutečná váha osoby = množství

Jednoduché dávkování v tobolkách, bez nepříjemné chuti po užití tekutého přípravku najdete v Recepty a návody.

Pomocné doplňky

Pro lepší přisvojitelnost se musí spolu s mědí užívat zinek, AK a vit. A. Z těchto doplňků je nejdůležitější zinek, který má s mědí vzájemnou vazbu. Proto musíme příjem mědi podpořit také dodáním zinku, a to v poměru 1 díl mědi a 5 dílů zinku. Tedy pokud bereme např. 2 mg mědi, měli bychom přidat 10 mg zinku (měď × 5 = zinek). Mikroprvek měď a zinek by se měly brát s časovým odstupem. Začneme s mědí 1,5 hodiny po jídle a po dalším jídle opět v odstupu 1,5 hodiny vezmeme zinek. AK a vit. A jsou nepovinné, ale zvyšují přisvojitelnost v případě, když tyto látky nemáme ve stravě v dostatečném množství. AK vezmeme společně se zinkem, vitamin A můžeme brát průběžně kdykoliv. Pozn.:  Užívání mědi bez zinku vede k rychlému poklesu tohoto důležitého prvku v těle. Takto způsobený nedostatek zinku pak může zapříčinit zdravotní potíže.

Kontraindikace :  Wilsonova choroba (porucha metabolismu mědi, vyskytuje se u 1 z 30 tis.)

Zdroje surovin
Síran měďnatý - varianta p.a. www.eshop.mach-chemikalie.cz ; další možností je označení čistý nebo označ. pro galvaniku (nejvyšší čistota), u prodejce funchem.cz
AK - 4fitness.cz (askorbová kyselina, vitamin C)

Vyloučení odpovědnosti
Uvedený studijní materiál nesmí být náhradou za odborné lékařské poradenství, diagnózu nebo léčbu. Nezanedbávejte kvalifikované lékařské rady a postupy. Ověřujte informace i z jiných zdrojů.

04-05-2021

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky