VLC

VLC multimediální přehrávač
Tento přehrávač nevyžaduje instalaci dalších kodeků ani složité nastavování. Funguje skvěle a zvládne všechny existující formáty videa, a kdo nemá extra audiopřehrávač, může ho využít i pro zvukové soubory. Většina nastavení je již připravena tak, aby pracoval na první pokus. Dáme přednost verzi 64-bit, protože lépe podporuje tvorbu a uložení souboru playlistu, který sleduje a spustí celou složku s videosoubory jedním dvouklikem nebo tlačítkem Enter.  VLC media player  Pozn.: Některé stránky na internetu vyžadovaly VLC plug-in. Pro správnou funkci musela být v PC i 32-bit verze.
Po instalaci si nastavíme VLC jako výchozí aplikaci pro přehrávání videosouborů ve Windows -Všechna nastavení- -Aplikace- -Výchozí aplikace-. Pokud tam VLC nenajdeme, tak na nějakém videosouboru .mp4 provedeme kontextem -Otevřít v programu- vybereme aplikaci VLC a označíme kolonku -K otevírání souborů .mp4 vždycky používat tuto aplikaci- -OK-. Vrátíme se do nastavení Windows a navolíme výchozí aplikaci pro videa.
Doporučená nastavení s infotexty pro optimální funkci VLC (malá aktualizace 26-01-2021)
Vytvoření souboru playlistu
Playlist dvouklikem načte a spustí obsah složky s videosoubory ve VLC. Je to malý a v rámci PC přenosný soubor.

Playlist, který obsahuje pouze adresu složky, obsah složky můžeme měnit

1. Spustíme VLC a tlačítkem na ovládací liště zobrazíme seznam skladeb

2. Vyhledáme složku ve stromu -Moje videa- (podsložky se otevírají dvouklikem)
3. Složku označíme a kontextem zvolíme -Přidat do seznamu skladeb-
4. Otevřeme záložku -Playlist- a na složce bez otevření provedeme kontextem -Uložit seznam skladeb do souboru- (.xspf)
5. Soubor si pojmenujeme a uložíme. Správně vytvořený soubor .xspf má velikost přibližně 700 bajtů, v okně se zobrazí hodnota 1 kB. Pokud je soubor větší než 1 kB, obsahuje adresy jednotlivých souborů a v tom případě nelze provádět ve složce změny - nenačtou se do VLC.

Playlist, který obsahuje pevný seznam souborů ve složce

-Média- -Otevřít složku-, nebo kontextem přímo na složce když je VLC zavřen, dáme -Přidat do seznamu VLC-, a dále postupujeme podle bodu 4. a 5. Playlist lze použít pro fixní - neměnnou složku, kde už nebudeme nic přidávat, měnit či odebírat.

Nastavení výchozí funkce

Na uloženém souboru playlistu provedeme kontextem -Otevřít v programu-, vybereme aplikaci VLC a označíme kolonku -K otevírání souborů .xspf vždycky používat tuto aplikaci- -OK-.
Nebo -Otevřít v programu- -Zvolit jinou aplikaci- vybrat VLC a označit volbu -K otevírání souborů .xspf vždycky používat tuto aplikaci- -OK-.
Po tomto úkonu už se bude jakýkoliv playlist .xspf otevírat běžným dvouklikem v přehrávači VLC.

Přehrávání proudového videa
Pro přehrávání videa např. z YT si zkopírujeme link pořadu nebo hudby a ve VLC zvolíme -Média- -otevřít umístění ze schránky-.
Nastavení rozlišení videa se upravuje ve VLC v -Nástroje- -Nastavení- -Vše- -Pokročilé možnosti- na řádku -Vstup/Kodeky-. Obvykle stačí nastavit 720p nebo 1080p. Není ověřeno, zda aplikace na toto nastavení reaguje. Z praxe i při nastavení 720p přehrává lepší kvalitu 1080p. Linky na videa si můžeme uložit v textovém editoru a spustit kdykoliv ve VLC přehrávači i při zavřeném internetovém prohlížeči.


Různé info :  Okno seznamu skladeb lze z VLC odepnout a ponechat jako plovoucí: -Zobrazit- -Dokovaný seznam skladeb- ...odznačit. Červené tlačítko nahrávání slouží například k záznamu přehrávaného DVD, které není možné uložit jiným způsobem. Soubor je kvalitní, můžeme ho dále zpracovat a zmenšit konverzí v Avidemuxu. Titulky k videu z YT stáhneme a upravíme dle popisu v článku FDM.

Aktualizace 26-01-2020

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky