Dávkování  Zn a Cu

Článek je určen pouze k informativním a studijním účelům

Postup výroby práškovaného zinku pro plnění do želatinových tobolek

Zinek  4 mg

Příprava roztoku zinku 10 mg/g
Návod je uveden v článku Zinek
, odstavec "Příprava 100 g roztoku o koncentraci 10 mg Zn/ 1g".

Výroba prášku s obsahem zinku 4 mg v jedné tobolce

Navážíme 6 g křemeliny a dáme ji na skleněné prkénko (krájecí, servírovací, z tvrzeného skla), nebo můžeme použít např. plochý porcelánový talíř. Do křemeliny přidáme 12 g roztoku (tj. 12×10=120 mg zinku) a vytvoříme směs. Pastu rozprostřeme na ploše do tenké vrstvy a sušíme při teplotě 25 až 40°C (citrát max.30°C). Před úplným proschnutím zavlhlou vrstvu rozrušíme a zakulaceným nožem postupně během dosušování práškujeme najemno až do vyschnutí. Napráškovanou směs ještě necháme pořádně proschnout. Tobolky plníme v nádobce s práškem. Uchopením pomocí pinzety natlačujeme prášek o stěnu dovnitř, nakonec setřeme přebývající surovinu do roviny s okrajem tobolky a zavřeme víčkem. Celkově ze suroviny vyrobíme přibližně 30 tobolek č. 1  s obsahem 4 mg zinku. Přesné množství zinku v tobolkách vypočteme podle Všeobecného vzorce. Tobolky očistíme od prášku promnutím v čisté utěrce a uskladníme ve vhodné nádobce s popiskou.

Pro výrobu většího množství tobolek vynásobíme vstupní suroviny (křemelinu a roztok) dvěma, třemi atp.

Zinek  6,5 mg

Příprava roztoku zinku 20 mg/g
Návod je uveden v článku Zinek, odstavec "Příprava 100 g roztoku o koncentraci 10 mg Zn/ 1g". Použijme dvojnásobné množství ZnO a kyseliny, konečná hmotnost 100 g zůstává stejná. Rozpouštění můžeme urychlit zahřátím roztoku na 40°C ve vodní lázni (platí pouze pro askorbát).

Výroba prášku s obsahem zinku 6,5 mg v jedné tobolce

Navážíme 6 g křemeliny a dáme ji na skleněné prkénko (krájecí, servírovací, z tvrzeného skla), nebo můžeme použít např. plochý porcelánový talíř. Do křemeliny přidáme 12 g roztoku (tj. 12×20=240 mg zinku) a vytvoříme směs. Pastu rozprostřeme na ploše do tenké vrstvy a sušíme při teplotě 25 až 40°C (citrát max.30°C). Před úplným proschnutím zavlhlou vrstvu rozrušíme a zakulaceným nožem postupně během dosušování práškujeme najemno až do vyschnutí. Napráškovanou směs ještě necháme pořádně proschnout. Tobolky plníme v nádobce s práškem. Uchopením pomocí pinzety natlačujeme prášek o stěnu dovnitř, nakonec setřeme přebývající surovinu do roviny s okrajem tobolky a zavřeme víčkem. Celkově ze suroviny vyrobíme přibližně 30 tobolek č.1  s obsahem 6,5 mg zinku. Přesné množství zinku v tobolkách vypočteme podle Všeobecného vzorce. Tobolky očistíme od prášku promnutím v čisté utěrce a uskladníme ve vhodné nádobce s popiskou.

Pro výrobu většího množství tobolek vynásobíme vstupní suroviny (křemelinu a roztok) dvěma, třemi atp.

Zinek  12 mg

Příprava roztoku zinku 30 mg/g
Návod je uveden v článku Zinek, odstavec "Příprava 100 g roztoku o koncentraci 10 mg Zn/ 1g". Použijme trojnásobné množstí ZnO a kyseliny, konečná hmotnost 100 g zůstává stejná. Rozpouštění je nutné podpořit zahřátím roztoku na 40°C ve vodní lázni (platí pouze pro askorbát). Citrát zinku v této koncentraci za několik dnů zkrystalizuje, připravíme menší množství pro rychlou spotřebu, např.:  1 g ZnO + 1,8 g kyseliny citronové rozpustit v 10 g vody a pak doplnit do 26,7 g vodou.

Výroba prášku s obsahem zinku 12 mg v jedné tobolce

Navážíme 6 g křemeliny a dáme ji na skleněné prkénko (krájecí, servírovací z tvrzeného skla), nebo můžeme použít např. plochý porcelánový talíř. Do křemeliny přidáme 12 g roztoku (tj. 12×30=360 mg zinku) a vytvoříme směs. Pastu rozprostřeme na ploše do tenké vrstvy a sušíme při teplotě 25 až 40°C (citrát max.30°C). Před úplným proschnutím zavlhlou vrstvu rozrušíme a zakulaceným nožem postupně během dosušování práškujeme najemno až do vyschnutí. Napráškovanou směs ještě necháme pořádně proschnout. Tobolky plníme v nádobce s práškem. Uchopením pomocí pinzety natlačujeme prášek o stěnu dovnitř, nakonec setřeme přebývající surovinu do roviny s okrajem tobolky a zavřeme víčkem. Celkově ze suroviny vyrobíme přibližně 30 tobolek č. 1  s obsahem 12 mg zinku. Přesné množství zinku v tobolkách vypočteme podle Všeobecného vzorce. Tobolky očistíme od prášku promnutím v čisté utěrce a uskladníme ve vhodné nádobce s popiskou.

Pro výrobu většího množství tobolek vynásobíme vstupní suroviny (křemelinu a roztok) dvěma, třemi atp.

Info :  Do počtu tobolek, vyrobených z jedné dávky jsou zahrnuty mírné ztráty během zpracování a je odečteno zbytkové množství, které už nenaplní další tobolku. Přesné množství zinku v tobolce zjistíme vydělením použitého zinku počtem naplněných kapslí. Většinou to vychází o něco méně, u 6,5 mg -> 6 mg nebo u 12 mg -> 10 mg.

Všeobecný vzorec
Vyjdeme z toho, kolik jsme použili roztoku zinku v gramech na výrobu prášku, gramy vynásobíme koncentrací roztoku. Toto celkové množství zinku vydělíme počtem naplněných tobolek. Výsledkem je obsah zinku v miligramech v jedné tobolce.
Volbou velikosti kapslí můžeme zvětšit (zmenšit) obsah zinku v dávce.

Příklad
Použili jsme na výrobu prášku 6 g křemeliny a 12 g roztoku zinku 30 mg/g. Po důkladném vysušení prášku jsme naplnili 15 tobolek o velikosti 00 a jednu zbytkem prášku do 3/4 objemu (0,75)*.
Zinek celkem... 12 g roztoku × 30 (koncentrace) = 360 mg
Zinek v jedné tobolce... 360 mg : 15,75 (tobolek) = 22,86 mg zinku
*zbytkový objem v tobolce postačí určit odhadem : 1/4 objemu (0,25), 1/2 objemu (0,5), 3/4 objemu (0,75)

Použité suroviny
Želatinové tobolky (kapsle) www.noventis.cz/tk-1-bila-zluta (velikost č. 1 objem 0,5 ml) ; kapsle lze zakoupit i na AliExpress
Oxid zinečnatý a křemelina
AK - askorbová kyselina (vitamin C práškový) nebo kyselina citrónová
Zdroje surovin jsou uvedeny vždy v příslušném článku

Vyloučení odpovědnosti
Uvedený studijní materiál nesmí být náhradou za odborné lékařské poradenství, diagnózu nebo léčbu. Nezanedbávejte kvalifikované lékařské rady a postupy. Ověřujte informace i z jiných zdrojů.


Postup výroby práškované mědi pro plnění do želatinových tobolek

Měď  2,25 mg (39 tobolek)

Příprava roztoku mědi 10 mg/g
Navážíme 4 g síranu měďnatého a rozpustíme v 96 g vody. Kvalita vody je upřesněna v článku Měď.

Výroba prášku s obsahem mědi 2,25 mg v jedné tobolce
Navážíme 6 g křemeliny a dáme ji na skleněné prkénko (krájecí, servírovací, z tvrzeného skla), nebo můžeme použít např. plochý porcelánový talíř. Do křemeliny přidáme 9 g roztoku mědi 10 mg/g (tj. 9×10=90 mg mědi) a vytvoříme směs. Pastu rozprostřeme na ploše do tenké vrstvy a sušíme při teplotě 25 až 40 °C, občas promícháme. Před úplným proschnutím zavlhlou vrstvu rozrušíme a zakulaceným nožem postupně během dosušování práškujeme najemno až do vyschnutí. Napráškovanou směs ještě necháme pořádně proschnout. Tobolky plníme v nádobce s práškem. Uchopením pomocí pinzety natlačujeme prášek o stěnu dovnitř, nakonec setřeme přebývající surovinu do roviny s okrajem tobolky a zavřeme víčkem. Celkově ze suroviny vyrobíme přibližně 39 tobolek č. 1  s obsahem 2,25 mg mědi. Přesné množství mědi v tobolkách vypočteme podle Všeobecného vzorce. Tobolky očistíme od prášku promnutím v čisté utěrce a uskladníme ve vhodné nádobce s popiskou.

Pro výrobu většího množství tobolek vynásobíme vstupní suroviny (křemelinu a roztok) dvěma, třemi atp.

Měď  3 mg (39 tobolek)

Výroba prášku s obsahem mědi 3 mg v jedné tobolce
Navážíme 6 g křemeliny a dáme ji na skleněné prkénko (krájecí, servírovací, z tvrzeného skla), nebo můžeme použít např. plochý porcelánový talíř. Do křemeliny přidáme 12 g roztoku mědi 10 mg/g (tj. 12×10=120 mg mědi) a vytvoříme směs. Pastu rozprostřeme na ploše do tenké vrstvy a sušíme při teplotě 25 až 40 °C. Před úplným proschnutím zavlhlou vrstvu rozrušíme a zakulaceným nožem postupně během dosušování práškujeme najemno až do vyschnutí. Napráškovanou směs ještě necháme pořádně proschnout. Tobolky plníme v nádobce s práškem. Uchopením pomocí pinzety natlačujeme prášek o stěnu dovnitř, nakonec setřeme přebývající surovinu do roviny s okrajem tobolky a zavřeme víčkem. Celkově ze suroviny vyrobíme přibližně 39 tobolek č. 1  s obsahem 3 mg mědi. Přesné množství mědi v tobolkách vypočteme podle Všeobecného vzorce. Tobolky očistíme od prášku promnutím v čisté utěrce a uskladníme ve vhodné nádobce s popiskou.

Pro výrobu většího množství tobolek vynásobíme vstupní suroviny (křemelinu a roztok) dvěma, třemi atp.

Příprava roztoku mědi 20 mg/g
Navážíme 8 g síranu měďnatého a rozpustíme ho v 92 g vody. Kvalita vody je upřesněna v článku Měď.

Měď  4,6 mg (39 tobolek)

Výroba prášku s obsahem mědi 4,6 mg v jedné tobolce
Navážíme 6 g křemeliny a dáme ji na skleněné prkénko (krájecí, servírovací z tvrzeného skla), nebo můžeme použít např. plochý porcelánový talíř. Do křemeliny přidáme 9 g roztoku mědi 20 mg/g (tj. 9×20=180 mg mědi) a vytvoříme směs. Pastu rozprostřeme na ploše do tenké vrstvy a sušíme při teplotě 25 až 40 °C. Před úplným proschnutím zavlhlou vrstvu rozrušíme a zakulaceným nožem postupně během dosušování práškujeme najemno až do vyschnutí. Napráškovanou směs ještě necháme pořádně proschnout. Tobolky plníme v nádobce s práškem. Uchopením pomocí pinzety natlačujeme prášek o stěnu dovnitř, nakonec setřeme přebývající surovinu do roviny s okrajem tobolky a zavřeme víčkem. Celkově ze suroviny vyrobíme přibližně 39 tobolek č. 1  s obsahem 4,6 mg mědi. Přesné množství mědi v tobolkách vypočteme podle Všeobecného vzorce. Tobolky očistíme od prášku promnutím v čisté utěrce a uskladníme ve vhodné nádobce s popiskou.

Pro výrobu většího množství tobolek vynásobíme vstupní suroviny (křemelinu a roztok) dvěma, třemi atp.

Měď  6 mg (39 tobolek)

Výroba prášku s obsahem mědi 6 mg v jedné tobolce
Navážíme 6 g křemeliny a dáme ji na skleněné prkénko (krájecí, servírovací z tvrzeného skla), nebo můžeme použít např. plochý porcelánový talíř. Do křemeliny přidáme 12 g roztoku mědi 20 mg/g (tj. 12×20=240 mg mědi) a vytvoříme směs. Pastu rozprostřeme na ploše do tenké vrstvy a sušíme při teplotě 25 až 40 °C. Před úplným proschnutím zavlhlou vrstvu rozrušíme a zakulaceným nožem postupně během dosušování práškujeme najemno až do vyschnutí. Napráškovanou směs ještě necháme pořádně proschnout. Tobolky plníme v nádobce s práškem. Uchopením pomocí pinzety natlačujeme prášek o stěnu dovnitř, nakonec setřeme přebývající surovinu do roviny s okrajem tobolky a zavřeme víčkem. Celkově ze suroviny vyrobíme přibližně 39 tobolek č. 1  s obsahem 6 mg mědi. Přesné množství mědi v tobolkách vypočteme podle Všeobecného vzorce. Tobolky očistíme od prášku promnutím v čisté utěrce a uskladníme ve vhodné nádobce s popiskou.

Pro výrobu většího množství tobolek vynásobíme vstupní suroviny (křemelinu a roztok) dvěma, třemi atp

Pozn.:  Roztok mědi je řídký, může během sušení vystupovat na okrajích rozprostřené vrstvy, proto během sušení podle potřeby okraje zapracujeme zpět do hmoty.
Info :  Do počtu tobolek, vyrobených z jedné dávky jsou zahrnuty mírné ztráty během zpracování a je odečteno zbytkové množství, které už nenaplní další tobolku. Přesné množství mědi v tobolce zjistíme vydělením použité mědi počtem naplněných kapslí.

Všeobecný vzorec
Vyjdeme z toho, kolik jsme použili roztoku mědi v gramech na výrobu prášku, gramy vynásobíme koncentrací roztoku. Toto celkové množství mědi vydělíme počtem naplněných tobolek. Výsledkem je obsah mědi v miligramech v jedné tobolce.
Volbou jiné velikosti kapslí můžeme zvětšit (zmenšit) obsah mědi v dávce.

Příklad
Použili jsme na výrobu prášku 6 g křemeliny a 12 g roztoku mědi 20 mg/g. Po důkladném vysušení prášku jsme naplnili 20 tobolek o velikosti 00 a jednu zbytkem prášku do 1/2 objemu (0,5)*.
měď celkem... 12 g roztoku × 20 (koncentrace) = 240 mg
měď v jedné tobolce... 240 mg : 20,5 (tobolek) = 11,7 mg mědi
*zbytkový objem v tobolce postačí určit odhadem : 1/4 objemu (0,25), 1/2 objemu (0,5), 3/4 objemu (0,75)

Použité suroviny
Želatinové tobolky (kapsle) www.noventis.cz/tk-1-bila-zluta (velikost č. 1 objem 0,5 ml) ; kapsle lze zakoupit i na AliExpress
Síran měďnatý pentahydrát (modrá skalice)
Křemelina
Zdroje surovin jsou uvedeny vždy v příslušném článku

Vyloučení odpovědnosti
Uvedený studijní materiál nesmí být náhradou za odborné lékařské poradenství, diagnózu nebo léčbu. Nezanedbávejte kvalifikované lékařské rady a postupy. Ověřujte informace i z jiných zdrojů.

01-06-2021

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky